Treba si uvedomiť, že elektrocentrála nieje tvrdý zdroj elektrickej energie. To znamená, že ak má určitý maximálny výkon, tak nieje schopná dodať takmer žiadnu energiu navyše. Na toto treba myslieť pri výbere vhodného výkonu elektrocentrály.
1x230V, 3x400V ?
Je potrebné si odpovedať na otázku, na čo budeme primárne elektrocentrálu používať, či nám postačuje jednofázová elektrocentrála, alebo bude potrebné napájať 3fázový spotrebič 3x400V, alebo ju primárne potrebujeme na zváranie.
Ak potrebujeme napájať 1f spotrebiče na 230V, tak jednoznačne treba zvoliť 1f elektrocentreálu. Dôvodom je, že 3f elektrocentrály dokážu dodávať do 1 fázy len 40 až 60% maximálneho výkonu, zároveň pri veľkom 1f zaťažení dochádza k indukovaniu prúdu v nezaťažených fázach a tým k nadmernému zahrievaniu generátora. V prípade dlhodobej prevádzky môže dôjsť až k spáleniu vinutia generátora.
Ak potrebujeme napájať 3f spotrebič, napríklad miešačku, omietačku, tak samozrejme volíme 3f elektrocentrálu.
Správny výkon elektrocentrály:
Výkon elektrocentrály je potrebné vybrať tak, aby dlhodobo pracovala na 70 - 80% maximálneho výkonu. Pri odbere na 100% výkonu je elektrocentrála nadmerne zaťažovaná a dochádza k prehrievaniu a výraznému znižovaniu životnosti jednotlivých komponentov - motora a generátora.
Zároveň je potrebné vedieť, aký typ spotrebičov budeme napájať - máme spotrebiče odporové, indukčné (elektromotory) a stroje z ťažkým (tvrdým) rozbehom, ktoré potrebujú výrazný prebytok príkonu.
1. Odporové elektrospotrebiče:
- jedná sa napríklad o ohrievače, klasické žiarovky, rýchlovarné kanvice. Pri napájaní takýchto spotrebičov je potrebné rátať z výkonovou rezervou cca 20% - napríklad ak chceme napájať elektrický ohrievač s výkonom 3kW, tak najmenšia elektrocentrála by mala mať max výkon 3,6 - 4 kVA. Ak by sme vybrali elektrocentrálu s nižším výkonom, pracovala by na 100% - to znamená zníženú životnosť, alebo možné vážne poškodenie generátora, alebo motora.
2. Stroje s elektromotorom:
- jedná sa napríklad o bežné elektrické náradie (vŕtačky, uhlové brúsky, kosačky na trávu). Vo vinutí elektromotorov dochádza ku stratám - uvádza sa ako účinník (cos φ). Pri výbere elektrocentrály je potrebné vynásobiť príkon spotrebiča x1,5 - 2. To zabezpečí normálny rozbeh a prácu spotrebičov tak, ako keby boli napájané z rozvodnej siete.
3. Stroje z ťažkým rozbehom:
Jedná sa hlavne o spotrebiče s motorom, ktoré sú hneď pri zapnutí v plnom zábere ako napríklad:
kompresory, tlakové čističe, chladničky, mrazničky, ponorné čerpadlá, práčky, zváračky, zváracie invertory.
Koeficienty pre výpočet výkonu generátora:
(koeficientom treba vynásobiť príkon spotrebiča)
- tlakové čističe (wapky) - 3
(napríklad: tlakový čistič s príkonom 1500W potrebuje elektrocentrálu s výkonom min. 4,5kVA)
- chladničky, mrazničky - 3,5 - 5
(napríklad: mraziaci box s výkonom 1,5kW potrebuje elektrocentrálu s výkonom min. 5,5kVA)
- miešačky na betón, ručné uhlové brúsky, kotúčové píly - 2,5
- obrábacie stroje, elektrické brúsky - 2
- ponorné čerpadlá 3
- práčky - 4
- kompresory - 3,5 - 5
- vŕtačky, frézky, halogenové svetlá, žiarivky - 1,5
- drtiče, strunové kosačky, krovinorezy, nožnice na plot, kosačky, reťazové píly - 2
Akú reguláciu budem potrebovať?
1. AVR regulácia:
Ak sa jedná o spotrebič, ktorý je citlivý na kolísanie napätia (napr. počítač, citlivé lekárske vybavenie, náradie s elektronickou kontrolou výstupného napätia) je potrebné zvoliť elektrocentrálu s AVR reguláciou. Jedná sa o elektronickú reguláciu výstupného napätia, ktorá zabezpečuje že kolísanie výstupné napätia bude v tolerancii +-2% v celom rozsahu (pri konštantnom zaťažení) až do menovitého výkonu elektrocentrály.
2. Kompaudná regulácia CCL:
Ak potrebujete roztočiť asynchrónny motor na cirkulárke, rezačke na dlažbu alebo kompresor - čiže zariadenie s tvrdým rozbehom - zvoľte elektrocentrálu s kompaudným trafom. Kompaudné trafo zabezpečí, že elektrocentrála je schopná dodať veľký rozbehový prúd a to aj na úkor poklesu napätia. Nižšie napätie asynchrónnemu motoru nijako neublíži. Počítajte, že pre svoj jedno-kilowattový motor potrebujete krátkodobo 2 - 4 násobok jeho menovitého prúdu.
Zvárací invertor:
Ak potrebujete elektrocentrálu na napájanie zváracieho invertora, tak najlepšie je použiť elektrocentrálu s reguláciu AVR, aj keď väčšina profesionálnych zváracích invertorov je určená aj pre použitie s klasickou elektrocentrálou.
Orientačne - pri zváraní do 100A postačuje jednofázová elektrocentrála s výkonom 5 - 6 kVA, pri zváraní do 140A je potrebné použiť jednofázovú elektrocentrálu s výkonom 8 - 9 kVA.
Pri 3f inventorových zváračkách s výkonom do 300A je potrebné zvoliť elektrocentrálu minimálne s výkonom 16kVA.
Tieto odporúčania sú iba orientačné, získané našimi skúsenosťami z praxe.
Peter Štefančin
mobil: 0948 077 327
Pavol Gondek
mobil: 0905 685 451
e-mail: obchod@stefo.sk
Špecializované stránky:
Náradie pre obkladačov RUBI:
Ohrievače, odvlhčovače, ventilátory MASTER: